Nursing Building

UFS Standing Committees

Academic Planning and Budget Committee

Chair: Chris Beetle

Members

  • Frederick Hoffman
  • Michael Harris
  • Jerry Haky
  • Rose Sherman
  • James Kumi-Diaka
  • Diane Alperin
    ex-officio and Acting Provost
  • Dorothy Russell
    ex-officio and Acting Senior Vice President for Financial Affairs

Academic Freedom and Due Process Committee

Chair: Marshall De Rosa

Members

  • Paul Koku
  • Hugh Miller
  • Robert Zoeller
  • Edgar An
  • TBA
  • Rui Tao
  • Susan Dyess
  • Chris Beetle
  • Jane Strudwick
  • Diane Alperin

Admission and Retention Committee

Chair: Rupert Rhodd

Members

  • Pat Darlington
  • Richard Mangan
  • Philomena Marincaccio
  • Evangelos Kaisar 
  • Veljko Dragojlovic
  • Barry Linger
  • Ann Dahnke
  • Evonne Rezler

Committee on Committees


Chair: Ali Farazmand

Members

  • Bonnie DiGiallonardo
  • Markus Schmidmeier
  • TBA

Honors and Awards Committee


Chair: Evangelos Kaisar

Members

  • Tammy Knipp
  • Neela Manage
  • Art Sementelli
  • Connie Keintz
  • James Wetterer
  • Wen Shen
  • Cynthia Blum
  • James Kumi-Diaka

Assessment Committee

Chair:  Nancy France

Members

  • Gary Salivar
  • Morton Levitt
  • Colin Hughes
  • Julie Lambert
  • Eric Prier
  • Tamara Mangleburg
  • William Bosshardt
  • Diane Sherman

Athletics Committee

Chair: Eric Shaw

Members

  • Bruce Arneklev
  • Arthur Evans
  • Sareen Gropper
  • Julia Higgs
  • Morton Levitt
  • Cynthia Wilson
  • Armin Fuchs

Distance Education Committee

Chair:  Mary Cameron

Members

  • Ravi Behara/Peter Ricci
  • Morton Levitt
  • Terry Eggenberger
  • Tobin Hindle
  • Pamela Alderman
  • TBA

Library Advisory Committee

Chair: William Miller

Members

  • Deandre Poole
  • Mel Madanoglu
  • Tricia Patterson
  • Philomena Marinaccio
  • Oge Marques
  • Daniel White
  • Rainald Schmidt-Kastner
  • Bernadette Lange
  • Maria Fadiman
  • Maris Hayashi

Promotion and Tenure Committee

Chair: Pradeep Korgaonkar

Members:

  • Susan Love Brown
  • Pradeep Korgaonkar
  • Efraim Ben-Zadok
  • Cynthia Wilson
  • Hassan Mahfuz
  • Kevin Lanning
  • Howard Prentice/Max Caputi
  • Ruth McCaffrey
  • Luc Wille
  • Maris Hayashi

Research Committee

Chair:  Arlene Fradkin

Members:

  • Barbara Ganson
  • Gopal Iyer
  • Alka Sapat
  • Zhixiao Xie

Undergraduate Programs Committee

Chair: Jerry Haky

Members:

  • Arts and Letters - Clifford Brown
  • Business - Ethlyn Williams
  • CDSI - Ellen Ryan
  • Education - TBA
  • Engineering & Computer Science - Yan Yong
  • Honors - Michael Harrawood
  • Library - Alyse Ergood
  • Nursing - Joy Longo
  • Science - Jerry Haky
  • Provost Office - Diane Alperin
  • Registrar's Office - Maria Jennings
  • Undergrad Studies - Edward Pratt, Dean
  • University Honors Program - Jeffrey Buller
  • Writing Across Curriculum (WAC) - Jeff Galin, Julianne Curran

University Graduate Programs Committee

Chair: Douglas Broadfield

Members

  • Marc Kantorow
  • Allen Smith
  • Deborah Floyd
  • Paul Peluso
  • Steward Glegg
  • Joanne Parandjuk
  • Ruth McCaffrey
  • Charles Roberts
  • Elwood Hamlin II
  • Aloha Balza
  • Noemi Coltea
  • Hugh Miller

University Graduate Council Committee

Chair: Ali Zilouchian

Members:

  • Douglas Broadfield
  • Xupei Huang
  • Mahyar Shirazi
  • Allen Smith
  • Paul Peluso
  • Nancy Poulson
  • William Rhodes
  • David Newman
  • Charles Roberts
  • Elwood Hamlin II
  • Ronald Nyhan
  • Noemi Coltea
  • Aloha Balza
  • TBA

Past or President Elect

President Elect:  Chris Beetle

Non-Voting Members

President: President John Kelly

Provost: Provost Gary Perry

 

Privacy Policy | University Regulations and Policies | Emergency Information | Get Help | Contact Us

An Equal Opportunity/Equal Access Institution
© Copyright 2014. Florida Atlantic University.
Florida Atlantic University
 Last Modified 10/21/14