Home / Graduate College / Current Students / Graduate Fellowship Awards


777 Glades Road
SU 80, Room 101
Boca Raton, FL, 33431
(T) 561.297.3624
(F) 561.297.1212

2016-2017 Graduate Fellowship Award Recipients

Click here to see 2015-2016 Fellowship Award Recipients.
Click here
to see 2014-2015 Fellowship Award Recipients.

Click here  to download the 2016-2017 Graduate Fellowships and Awards booklet.

Presidential Fellowship


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Mitchel Baccinelli
Comparative Studies

Caitlyn Davidheiser
Creative Writing 

Jessica Eaton
Theatre
Stephanie Flint
Comparative Studies
Benedicte Laflamme
Media, Technology, and Entertainment
Jonas Mueller
Comparative Studies

Lucas Wilson
Comparative Studies

 

 


College of Business

Michael Decker
Business Administration

Chad Harwood
Business Administration
 

College of Education

Brianna Joseph
Exceptional Student Education

Cole Kervin
Curriculum and Instruction
Iris Minor
Curriculum and Instruction
Ethan Swingle
Educational Leadership (Higher Education Leaders)

Konstancja Szymanska
Educational Leadership (Higher Education Leaders)
Tiffany Vastardis
Counselor Education

College of Engineering and Computer Science

A-Bon Ackie
Electrical Engineering

Piyush Jain
Computer Science
Bijoy Prasad
Ocean Engineering
Joseph Prusa
Computer Science

Mehran Shahriarifar
Mechanical Engineering
 

Charles E. Schmidt College of Science

Julia Cisneros
Geosciences

Sara Denka
Geosciences
Sergio Gonzalez
Integrative Biology
Michael Hall
Chemistry

Yousef Izadi
Physics
Alireza Rashti
Physics
Arushi Sachdeva
Experimental Psychology

Olivia Valdes
Psychology

 

Christine E. Lynn College of Nursing

Ana Favareto
Nursing

Stacey Ravid
Nursing
 

College for Design and Social Inquiry

Grace Bush
Public Administration

David Moura
Public Administration
 

Provost Fellowship


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Katharine Ayerst
English

Dontay Douglas
Music

Shea Fink
Political Science

Rachel Hargis
Sociology

Zachary Kirby
Spanish

Stephanie Leguichard
Anthropology

Jamie Vaughn
Women's Studies 

College of Business

Caroline Burns
Information Technology and 
Management

Carissa Corbett
Business Administration
(Sport Management)

Mikhail Guseynov
Business Administration


Gabrielle Partridge
Economics

   

College of Education

Sylvia Collazo
Exceptional Student Education

Wheatly Dorsainvil
Educational Leadership
(Higher Education Leaders)

Olga Duchrow
Counselor Education

Noelle Parra
Educational Leadership
(Higher Education Leaders)

Gabriel Pena
Clinical Mental
Health Counseling

College of Engineering and Computer Science

Azadeh Abdollah Zadeh
Computer Engineering

Kazi Naimul Hoque
Ocean Engineering

Md Alamgir Kabir
Electrical Engineering

Sophina Luitel
Information Technology and Management

Maykah Marshall
Bioengineering 

Andrew Steinberg
Computer Science

Alejandra Trujillo
Civil Engineering

Babak Vafaei
Mechanical Engineering

 

Christine E. Lynn College of Nursing

Kelley Jackson
Nursing Ph.D.  

Charles E. Schmidt College of Science

William Halstead
Environmental Science

Danielle Ingle
Integrative Biology

Michael Kiken
Business Biotechnology

Brandon McHenry
Biological Sciences

Francesca Mosca
Chemistry

Shahabeddin Mostafanazhad Aslmarand
Physics

Cassandra Ann Neira
Geosciences

Joseph Williams
Experimental Psychology

 

College for Design and Social Inquiry

Iris Cohen
Social Work

Carolina Libreros
Social Work 

Carlos Manzano
Public Administration

Laura Pernice
Criminology and Criminal Justice

Amy Vailliencourt
Social Work

 

Delores A. Auzenne Fellowship

College of Education

Bevinsley Bennett
Curriculum and Instruction

  Charles E. Schmidt College of Medicine

Emily Kelly
Medicine

  College for  Design and Social Inquiry

Jose Irizarry
Public Administration

  Charles E. Schmidt College of Science

Jessene Aquino-Thomas
Integrative Biology

Adriana Colom
Experimental Psychology

Toluleke Famuyiwa
Integrative Biology

Sarah Hoffman
Integrative Biology

Ciny John
Integrative Biology 

 

Alice Griffin AAUW Graduate Fellowship


Charles E. Schmidt College of Science

Meagan Gary
Biological Sciences
 Ashley Jackson
Environmental Science
 

 

McKnight Fellowship


  Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Candy Hurtado   
Comparative Studies

   

College of Business

Justin Hall  
Business Administration

Oscar Harvin   
Business Administration



College of Education

Deborah McEwan   
Curriculum and Instruction

College of Engineering and Computer Science

Raul Vidal
Ocean Engineering

Stevens Dormezil
Computer Science

 

Newell Doctoral Fellowship


College of Education

Krista Steinke
Educational Leadership
(Adult and Community Educational Leaders)


Charles E. Schmidt College of Science

Chelsea Bennice
Integrative Biology

Michael Epstein
Mathematics

Melissa Huey
Experimental Psychology

Stephanie Kelly
Integrative Biology

Shane Kepley
Mathematics

 

Graduate Diversity Fellowship

College of Education

Carlisa Russell
Educational Leadership (School Leaders K-12)

Krista Steinke
Educational Leadership (Adult and Community Educational Leaders)

 

College of Engineering and Computer Science

Chad Coarsey
Bioengineering

Charles E. Schmidt College of Science

Chelsea Bennice
Integrative Biology

Hersh Chaitin
Integrative Biology
Toluleke Famuyiwa
Integrative Biology

James Jaggard
Integrative Biology

Ciny John
Integrative Biology
Alexandra Lolavar
Integrative Biology

Emir Penserga
Integrative Biology

Boris Tezak
Integrative Biology
 

Graduate Fellowship for Academic Excellence


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Ricardo Da Silva Pozenatto
Music  

College of Engineering and Computer Science

Maohua Lin
Mechanical Engineering

College of Education

Jaclyn Falcone 
Educational Leadership
(Adult and Community Educational Leaders)


Charles E. Schmidt College of Science

Rachel Bladow
Biological Sciences

Courtney Cocilova
Integrative Biology
Michael Studivan
Integrative Biology

 

 

 Last Modified 4/12/17